Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować?

Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować?

Kosmetyki z drogerii nie pomagają na trądzik? Być może pomogą zioła. Wywary i ekstrakty ziołowe mają intensywne działanie antybakteryjne i regulujące. Ich stosowanie jest tanie i proste, a efekty zaskakują! Które zioła sprawdzą się w walce z trądzikiem?

Bajkalina – tarczyca bajkalska

To piękna i pachnąca roślina o fioletowo-niebieskich kwiatach, pochodząca z Syberii. Ma udowodnione właściwości bakterio- i grzybobójcze. Wykorzystuje się ją nawet do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i walki z próchnicą. Zastosowana na skórę łagodzi ogniska zapalne trądziku o przebiegu krostkowym i ropnym, co jest możliwe dzięki wysokiej zawartości flawonoidów. Ma zdolność normalizowania pracy gruczołów łojowych skóry, łagodzi zaczerwienienia i blizny potrądzikowe. Bajkalina nie należy do najpopularniejszych ziół, ale jej korzeń z powodzeniem kupimy w sklepie zielarskim. Możemy przygotować z niego odwar, który nadaje się zarówno do picia, jak i przemywania skóry.

 

Fiołek trójbarwny, czyli bratek

W przeciwieństwie do bajkaliny, bratki zna każdy. Ziele bratka zawiera wiele substancji czynnych, pomocnych w eliminowaniu trądziku. Są to m.in. flawonoidy, salicylany, witamina C, karotenoidy czy garbniki. Związki te wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a ponadto poprawiają stan cery – wpływają korzystnie na jej koloryt i wyrównują przebarwienia. Ziele fiołka stosujemy podobnie jak korzeń tarczycy bajkalskiej.

 

Pokrzywa

Pokrzywa słynie z właściwości oczyszczających i normalizujących. Jeśli masz trądzik, być może narzekasz również na przetłuszczającą się skórę głowy. Pokrzywa może być stosowana zarówno na twarz, jak i na włosy. W obu przypadkach odczuwalnie zmniejsza wydzielanie sebum, czyli łoju, którego nadmiar jest przyczyną stanów zapalnych cery oraz pojawiania się krostek. Pokrzywa nadaje się także do picia i jest bardzo smacznym, orzeźwiającym zielem. Można ją łączyć z wieloma innymi ziołami o podobnym działaniu, np. z nagietkiem czy wspomnianym już fiołkiem.

 

Google+