Witamy w świecie wampirów, czyli krwawa fantasy

Witamy w świecie wampirów, czyli krwawa fantasy

Mają hipnotyzujące spojrzenie, klasę i kły, których nie powstydziłby się nawet najgroźniejszy z wilków. Bywają wrażliwsze od ludzi i nie jest im obca skłonność do czynienia dobra, choć nie ulega wątpliwości, że częstokroć okazują się prawdziwymi potworami. O kim mowa? O wampirach, rzecz jasna.

Zapytałem kiedyś mojego kolegę, który pasjami zaczytywał się w cyklu powieściowym Anny Rice, co też takiego widzi on w tych odrażających istotach, które nazywamy wampirami. Odparł, że najbardziej urzeka go ich pokrętne człowieczeństwo, wewnętrzne rozdarcie między nakazami sumienia a morderczymi potrzebami zakorzenionymi w ich biologicznym uposażeniu. Ponieważ wielokrotnie spotykałem się później z podobnymi odpowiedziami na moje pytanie, gdy zasięgałem języka u innych znajomych, równie skądinąd zafascynowanych pobratymcami Drakuli, uznałem tę opinię za reprezentatywną. Zawrotna popularność wampirów jako motywu popkulturowego tłumaczy się moim zdaniem właśnie tym, że łączą one w sobie krwiożerczość i bestialstwo z niedoścignioną szlachetnością charakteru. Ta wewnętrzna sprzeczność, naznaczająca ich życie piętnem tragizmu, czyni je istotami tajemniczymi, niejednoznacznymi, które chciałoby się zrozumieć.

Czy i ty chciałbyś zrozumieć? Być może poniżej zaprezentowane pozycje pomogą ci w tym.

 

Posiadłość Blackwood, Anna Rice

Zaczniemy od pisarki, o której można chyba bez ryzyka powiedzieć, że zainicjowała we współczesnej literaturze popularnej trend na powieści o wampirach. Anna Rice — bo o niej mowa — zasłynęła przede wszystkim jako autorka Kroniki wampirów, 12-tomowego cyklu powieściowego o zawikłanych dziejach tytułowych istot. Posiadłość Blackwood wchodzi w skład tychże Kronik..., nie oznacza to jednak, że nie można jej czytać bez uprzedniego zapoznania się z wcześniejszymi częściami cyklu. Każda z książek amerykańskiej pisarki, mimo że wykazuje niewątpliwe powinowactwa z innymi jej utworami, stanowi odrębną i w dużym stopniu autonomiczną całość. Posiadłość Blackwood opowiada o losach niejakiego Quinna, dziedzica bogatej i odludnej posiadłości, który wprawdzie nie widuje rówieśników, ale żyje w znakomitej komitywie ze zjawą o imieniu Goblin. Czy wyjdzie mu to na dobre? Przekonaj się sam - książkę kupisz tutaj: http://livro.pl/ksiazki/dla-mlodziezy/wampiry-duchy-magia.html

 

Krwawy księżyc, Alexandra Harvey

Krwawy księżyc kontynuuje wampirzą sagę autorstwa Alyxandry Harvey, poświęconą w całości dziejom familii Drake’ów. Główna bohaterka utworu jest, podobnie jak wszyscy inni członkowie rodu, wampirem; i to wampirem wyjątkowo chciwym świeżej ludzkiej krwi, po którą jest w stanie sięgnąć nawet za cenę zaprzepaszczenia płomiennego uczucia, jakim darzy ją jej chłopak. Czy robi to z własnej woli? A może powoduje nią jakaś zewnętrzna siła? Na to wskazywałyby głosy, które rozbrzmiewają w jej głowie, coraz bardziej przybierając z upływem czasu na sile. Jak potoczą się jej losy? Czy zdoła przezwyciężyć swoją krwiożerczą naturę?

 

Życie i śmierć, Stephenie Meyer

W historii literatury znane są przypadki, kiedy jakiś poczytny utwór, a ściślej rzecz biorąc — jego schemat fabularny czy też jakaś inna jego składowa — trafia do obiegu kulturowego w charakterze wzorca i służy później innym twórcom jako materiał, który można poddawać różnorakim obróbkom, czy też jako surowiec, który można wykorzystać w realizacji własnego pomysłu. Niejednokrotnie sam autor takiej szczęśliwej historii decyduje się po latach ją odświeżyć, zmieniając okoliczności i aranżując wszystko na nowo. Za przykład posłużyć może Życie i śmierć Stephenie Meyer. Jest to książka bazująca na szkielecie fabularnym słynnego Zmierzchu. Tutaj role się jednak odwracają — tym razem to nie chłopak-wampir uwodzi niewinną dziewczynę, lecz wampirzyca o przewrotnym usposobieniu mąci w głowie łatwowiernemu chłopcu, przybliżając go stopniowo do tajemnicy, której może wolałby nigdy nie poznać. A czy ty chciałbyś ją poznać? Nic nie stoi na przeszkodzie.

Google+