Style uczenia się

Style uczenia się

Efektywność nauki zależy od wielu czynników, o których już niejednokrotnie wspominaliśmy na naszym portalu. Jak dotąd nie pisaliśmy jeszcze jednak o różnych stylach uczenia się, których skuteczność uzależniona jest od indywidualnych preferencji.

Jak myślisz: który z Twoich zmysłów jest najsilniej rozwinięty? Wzrok? Słuch? A może dotyk? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, pora to sprawdzić. Dopasowując styl uczenia się do swoich preferencji, łatwiej Ci będzie osiągać wysokie wyniki na sprawdzianach i egzaminach. Aby przekonać się, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem, poszukaj w sieci specjalnych testów, które pozwolą Ci uzyskać odpowiedź na to pytanie.

 

Jaki udział mają zmysły w uczeniu się?

Oczywiście nigdy nie jest tak, że ktoś jest w stu procentach wzrokowcem, słuchowcem lub kinestetykiem. Zarówno wzrok, słuch, jak i dotyk biorą mniejszy bądź większy udział w procesie uczenia się. Chodzi o to, by sprawdzić, który z tych zmysłów jest dominujący, i na tej podstawie dopasować styl uczenia się do indywidualnych preferencji. Nawet nauczyciele uczestniczą w kursach mających na celu przystosowanie ich do pracy z uczniami o określonych predyspozycjach. Wzrokowcom najłatwiej przyswajać informacje podane w formie wizualnej, słuchowcom – w formie dźwiękowej, a kinestetykom najlepiej wychodzi kojarzenie określonych informacji z wrażeniami dotykowymi. Jeśli więc jesteś np. wzrokowcem, odniesiesz większą korzyść, czytając skrypt niż słuchając wykładu.

 

Podstawowy podział

Wzrokowcy lubią czytać, oglądać i rysować. Łatwiej im przyswajać informacje zapisane w formie graficznej, dlatego tak chętnie sporządzają notatki. Mają bardziej rozwiniętą wrażliwość przestrzenną, lepiej zapamiętują twarze niż imiona, najbardziej rozmiłowani są w sztukach wizualnych, mają niezwykłą pamięć do szczegółów.

Słuchowcy lubią głośne czytanie, są na ogół elokwentni i nie mają problemu z odpowiedziami ustnymi. Przejawiają też dużą wrażliwość na doznania dźwiękowe. Kochają muzykę, czytają raczej powoli, są dobrzy w pracy zespołowej i na ogół wiele mówią. Łatwo im przychodzi uczenie się wierszy, rymowanek i piosenek.

Kinestetycy poznają świat przede wszystkim za pośrednictwem dotyku i wrażeń cielesnych. Najsilniej zapadają im w pamięć doświadczenia, które wymagają aktywności ruchowej (bodźce wizualne i dźwiękowe są na dalszym planie). Mają silnie rozwiniętą inteligencję emocjonalną, podczas rozmowy często gestykulują, lubią też tańczyć. Bywają nadpobudliwi.

 

Nie pasuje do Ciebie żaden z powyższych opisów? Być może jesteś w równym stopniu wzrokowcem, słuchowcem i kinestetykiem? Warto to sprawdzić. Testy dotyczące preferowanych stylów uczenia się znajdziesz w internecie.

 

Google+