Studia – jak wybrać dobry kierunek?

Studia – jak wybrać dobry kierunek?

Osoby przygotowujące się do matury nie zawsze mają jasno określone plany co do kierunku studiów. Znacznie częściej występują na tym polu spore wahania. Czym warto się sugerować, aby wybrać jak najlepiej?

Wiele osób wybiera kierunki studiów, które potem okazują się nietrafione. Efekt jest taki, że zawalamy rok, po czym od nowa rozpoczynamy naukę na całkiem innym kierunku, często też i w innej uczelni. Co prawda utrata roku nie jest wielką tragedią, jednak trzymając się kilku kryteriów, można zminimalizować ryzyko nietrafionej decyzji.

Rozglądając się za studiami, warto na początek odpowiedzieć sobie na pytania: co mnie interesuje, zgłębianie jakiej dziedziny sprawia mi przyjemność oraz co chciałbym robić po studiach? Odpowiedzi są kluczowe i to właśnie one powinny przesądzać o wyborze studiów. Absolutnie nie należy sugerować się trendami, tym, jakie kierunki wybierają nasi koledzy, czy też namowami rodziców (czasem ich zapatrywania są niestety całkiem przeciwne naszym własnym). Pamiętajmy, że to o naszą przyszłość chodzi. Ważne, aby robić w życiu to, co nas satysfakcjonuje.

Kiedy już znajdziemy dziedzinę, którą chcielibyśmy zgłębiać na studiach, warto zrobić sobie mały ranking uczelni i kierunków podejmujących ową tematykę, zapoznając się z ich ogólną specyfiką oraz programem. To bardzo ważne aby wiedzieć mniej więcej, jak będą wyglądać zajęcia i czego będziemy się uczyć. Czasem jakiś kierunek wydaje nam się atrakcyjny ze względu na swoją nazwę, a potem okazuje się, że uczymy się na nim zupełnie innych rzeczy, niż przewidywaliśmy. Warto również sprawdzić wiadomości i opinie na temat interesujących nas uczelni oraz przejrzeć aktualne rankingi. Dobrym pomysłem z pewnością będzie uczestnictwo w tzw. „otwartych drzwiach”, a także skorzystanie z informatorów i broszur uczelnianych dotyczących poszczególnych kierunków.
 

Google+