Skuteczne sposoby na trądzik

Skuteczne sposoby na trądzik

Trądzik to najczęściej występujące schorzenie mające związek z łojotokiem. Obserwowane jest głównie wśród nastolatków, choć czasem dotyka i starszych osób.

Na ogół przyczyną trądziku są zmiany hormonalne następujące w organizmie młodego, dojrzewającego człowieka. Jak radzić sobie z wciąż tworzącymi się krostkami i grudkami na twarzy oraz szyi? Najlepszym sposobem jest udanie się do dermatologa, który zapisze nam odpowiednią kurację. Możemy też spróbować zawalczyć z tym krępującym schorzeniem na własną rękę, szczególnie jeśli trądzik przebiega dość łagodnie. Aby to zrobić, będziemy musieli zacząć działać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Działanie „wewnętrzne” będzie polegać na stosowaniu odpowiedniej diety. Z menu trzeba wyrzucić produkty z dużą ilością soli i z ostrymi przyprawami. Warto uważać również na czekoladę i inne słodycze, a także tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Należy unikać fast foodów oraz gotowej żywności zawierającej mnóstwo konserwantów i innych niezdrowych substancji. Dieta powinna być oparta na chudym mięsie, rybach, nabiale, warzywach i owocach, ciemnym pieczywie, ziarnach zbóż. Ważny jest też tryb naszego życia: należy uprawiać sporty i przebywać dużo na świeżym powietrzu.

W walce z trądzikiem ogromną rolę odgrywa higiena. Codzienne poranne i wieczorne oczyszczanie twarzy za pomocą specjalnych preparatów to podstawa. Po oczyszczeniu cery należy dodatkowo przemyć ją tonikiem. Kremy, których używamy nie powinny być tłuste, a lekko nawilżające. Istnieje też kilka domowych sposobów na walkę z trądzikiem. Jednym z nich są tzw. parówki ziołowe, np. z rumianku, mięty, łopianu czy szałwii. Borykając się z trądzikiem, zwłaszcza w bardzo silnej postaci, można też pomyśleć o nowoczesnych zabiegach, takich jak laseroterapia czy mikrodermabrazja.

Google+