Przyjaźń damsko-męska - czy jest możliwa?

Przyjaźń damsko-męska - czy jest możliwa?

Relacje damsko-męskie albo przybierają formę romantyczną, albo są całkiem luźne, koleżeńskie. Tak jest na ogół. Rzadko kiedy spotyka się prawdziwą przyjaźń pomiędzy przedstawicielami różnych płci. Dlaczego?

Czy przyjaźń damsko-męska jest w ogóle możliwa? Tak, jest możliwa, ale nie zawsze. Aby relacja tego rodzaju była długotrwała i prawdziwa, obydwie strony muszą podejść do niej w ten sam, jasny sposób. Jeśli jedna strona zacznie angażować się uczuciowo, z takiej przyjaźni raczej nic nie wyjdzie. Dlaczego? Z czasem będzie oczekiwała od tej drugiej strony czegoś więcej aniżeli rozmów i wspólnych wypadów do kina czy do pubu. A niestety tak właśnie często bywa – jedna strona zakochuje się, a druga nie. Dlatego tak częste są opinie, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje.

Jeśli chcemy przyjaźnić się z kimś płci przeciwnej, warto już na samym początku znajomości porozmawiać między sobą i ustalić, na jakiej zasadzie będzie funkcjonować wasza relacja. Z tym, że nawet jeśli umówicie się, że będziecie tylko przyjaciółmi, nie ma gwarancji, że w pewnym momencie któraś ze stron nie zacznie pałać uczuciem romantycznym do tej drugiej. Na ogół największą rację bytu mają damsko-męskie przyjaźnie, w których każda ze stron jest w szczęśliwym związku z kimś innym. W takiej sytuacji, w stu procentach spełniamy się na tle miłosnym w naszym własnym związku i nie szukamy w przyjacielu mężczyzny lub kobiety, a tylko przyjaciela, z którym można się pośmiać, wyskoczyć na miasto, porozmawiać o kłopotach itp.

Przyjaźń damsko-męska może istnieć, ale na pewno trzeba podejść do niej dojrzale. Jeśli w danej relacji zaczynają pojawiać się silne emocje, próby kontaktu fizycznego, stopniowa eskalacja bliskości i intymności, to znak, że przyjaźń albo z jednej, albo z obydwu stron przerodziła się w coś innego...

Google+