Plecak szkolny dla każdego ucznia

Plecak szkolny dla każdego ucznia

Czym dokładnie powinien się charakteryzować ten nieodłączny element szkolnej wyprawki?

Przed plecakami w polskiej szkole istniał wyraźny podział. Dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej nosiły książki i zeszyty w tornistrach. Sztywne tornistry z mocnej tektury, a'la wojsko napoleońskie były wszechobecne. Młodzież oczywiście wstydziła się tornistrów i gdy tylko wyrosła na tyle, by mieć coś do powiedzenia w domu, natychmiast przerzucała się na torby. Torby o kształcie kwadratu lub prostokąta na długim pasku nosiło się przez ramię. Były one popularne wśród młodzieży mniej więcej od 5 klasy podstawowej przez szkołę średnią i studia. Z czasem, gdy do Polski weszły światowe marki sportowe, torby te nabierały charakteru i wyglądały coraz lepiej.
 
 
Plecak szkolny
 
Nie wiadomo dokładnie, kiedy torbę zastąpił plecak szkolny młodzieżowy. Do tamtego momentu plecak kojarzył się tylko z jednym: z turystyką. Najpierw plecaki miękkie, bez stelaża, potem już wspaniałe, profesjonalne ze stelażem - lata świetlne do przodu. I nagle, właściwie bez żadnej motywacji z góry, młodzież zaczęła używać je również do szkoły. Najpierw chłopcy, potem powoli dziewczyny. W końcu plecak szkolny stał się podstawowym narzędziem szkolnym do noszenia podręczników.
 
 
Plecak szkolny dla dzieci
 
Z czasem do szkolnych plecaków przekonali się rodzice młodszych dzieci. Okazało się bowiem, że jest to najbardziej wygodny i najzdrowszy sposób noszenia zeszytów i książek do szkoły. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest przeciążony. Aktualnie plecaki szkolne noszą wszyscy uczniowie: dzieci, młodzież, studenci, pracownicy.
 
 
Moda na plecak szkolny
 
Co jakiś czas plecak staje się inspiracją dla stylistów mody. Choćby sezon 2017 Karl Lagerfeld otworzył plecakiem w roli wieczorowej kopertówki. Okazuje się, że droga plecaka prosto z wysokich gór na salę balową wcale nie była taka długa. W tym roku również plecaki damskie koniecznie musiały być zdobione koralami, futerkami czy pomponami, najlepiej kolorowymi. Ten dodatkowy stylizacyjny zabieg utrwalił tylko modę na plecaki do szkoły, na plażę, na imprezę, itp.
 
 
Jak kupować plecak szkolny?
 
Bez względu na to, czy plecak potrzebny jest do szkoły dla dziecka czy już dla młodzieży, kryteria wyboru są zawsze takie same. Plecak powinien, po pierwsze: nie szkodzić. Dlatego musi spełniać poniższe kryteria:
 
  • musi mieć usztywniony i wyprofilowany tył, plecak plecak powinien niejako napierać na plecy, a nie na nich wisieć. Usztywnienie i odpowiednie wyprofilowanie do kształtu pleców decydują o komforcie,
  • szelki plecaka muszą być szerokie, miękkie, z możliwością regulacji, czyli dokładnie tak jak w plecaku turystycznym. Szelki nie mogą wpinać się w ramiona,
  • tak jak plecak turystyczny, plecak szkolny powinien posiadać paski z przodu do zapinania, które służą do zamortyzowania ciężaru,
  • plecak powinien też mieć wzmocnione dno i posiadać dużo wewnętrznych jak i zewnętrznych przegródek. 
 
Tekst opracowany na podstawie wpisu "Jaki plecak do szkoły wybrać".
 
Google+