Nauczyciel jako powiernik – kiedy warto powiedzieć mu o swoich problemach?

Nauczyciel jako powiernik – kiedy warto powiedzieć mu o swoich problemach?

Wychowawca lub inny nauczyciel, z którym mamy wyjątkowo dobry kontakt, budzi w nas niejednokrotnie większe zaufanie niż szkolny psycholog czy nawet… rodzic. Czy zatem warto właśnie jemu zwierzać się ze swoich problemów?

 

Wzbudzić zaufanie nastolatka – niebywała to umiejętność. W tym wieku podchodzimy do ludzi z dużym dystansem, a dorośli to potencjalni wrogowie, którzy nie mają prawa nas rozumieć. Z rozterek wolimy zwierzać się rówieśnikom niż starszym i bardziej doświadczonym osobom, które potrafiłyby rozsądnie ocenić nasz problem. Szczególnie niechętnie otwieramy się przed rodzicami, o czym w ogóle nie ma mowy, gdy to właśnie oni są źródłem naszych nastoletnich cierpień. U kogo szukać wtedy pomocy? Gdzie udać się po złotą wskazówkę?

 

Wychowawca czy wuefista?

Docelowo to klasowy wychowawca jest tym właśnie nauczycielem, do którego powinniśmy się zgłosić w razie kłopotów. Zdarza się jednak, że nie budzi on naszego zaufania czy wręcz za nim nie przepadamy. Jest za to inny nauczyciel, np. polonista, wuefista czy matematyk, któremu wygadamy się zdecydowanie chętniej, bez obaw o to, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Dobry i oddany pedagog na pewno poświęci nam czas, niezależnie od tego, jakiego przedmiotu uczy. Liczmy się jednak z tym, że w poważnych sytuacjach o problemie zostaną poinformowani również inni pedagodzy, w tym wychowawca i psycholog. Nie jest to wszak powód, by rezygnować z rozmowy z wybranym nauczycielem. Może to właśnie on pomoże nam przełamać pierwsze lody i otworzyć się przed pozostałymi.

Do nauczyciela warto zwrócić się zwłaszcza wtedy, gdy nie radzimy sobie w domu. Nie chodzi tu jednak o sytuacje, w których nie potrafimy dogadać się z rodzicami, ponieważ zabronili nam korzystać z komputera przez kiepskie oceny. W grę wchodzą problemy wyższej rangi, np. alkoholizm, choroba rodziców, rozwód, brak pieniędzy na utrzymanie, przemoc czy molestowanie seksualne. W tych sprawach jedyne, co nam pozostaje, to szukać pomocy w szkole i nie powinniśmy się tego wstydzić. Zwierzenie się koleżance może przynieść ulgę, ale to nauczyciel jest gwarantem dyskrecji, a przede wszystkim wie, jakie dalsze kroki należy podjąć.


 

Google+