Metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów

Wszyscy wiemy, że aby móc cieszyć się pięknym, zdrowym i białym uśmiechem, trzeba co najmniej dwa razy dziennie myć zęby. Jak jednak należy poprawnie to robić?

Nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo jest niewłaściwym szczotkowaniem podrażnić dziąsła, naruszyć szkliwo. Nie tak proste jest także dokładne oczyszczenie zębów z płytki nazębnej. Brak umiejętności należytego szczotkowania zębów może zaowocować w przyszłości próchnicą lub kamieniem nazębnym. Należy przyjrzeć się znanym metodom oczyszczania zębów, by móc wybrać najlepszą z nich.

 

Metoda roll (obrotowo - wymiatająca)

Polega ona na przyłożeniu szczoteczki do zęba pod kątem 45°, tuż przy dziąśle, i kierowaniu się nią lekko zaokrąglonym, wymiatającym ruchem do szczytu korony zęba. Ta metoda jest zalecana w szczególności osobom, które borykają się z chorobami przyzębia. Nie powoduje ona odsłaniania szyjek zębowych. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób, jeżeli chodzi o dokładność oczyszczania zębów.

 

Fonesa (okrężna)

To metoda szczotkowania przeznaczona głównie dla osób upośledzonych umysłowo, fizycznie oraz dla małych dzieci - czyli tych, których zdolności manualne są niewielkie. Szczoteczkę należy przyłożyć do zębów pod kątem 90° i wykonywać nią ruchy okrężne. Dokładnie opisuje je ta strona www, więc warto tam zajrzeć i poczytać więcej.

 

Metody wibracyjne szczotkowania zębów

Stillmana

Stosując tę metodę, wykonuje się na powierzchni zęba poziome ruchy wibrujące, które kończy się dokonaniem wymiatania. Szczoteczka musi być ustawiona pod kątem 45° do zęba, włosiem do jego korzenia. Następnie należy kierować ją od dziąseł ku koronie zęba, ruchami „wywijającymi" (przy wykonywaniu pierwszego ruchu część włosia szczoteczki powinna znajdować się na dziąśle). Szczególnie polecana przy recesji dziąseł.

 

Chartersa

Aby ją zastosować, należy wykonywać poziome, lekko obrotowe ruchy szczoteczką nachyloną do zęba pod kątem 45°, włosiem skierowanym w kierunku płaszczyzny zgryzowej. Każdą powierzchnię zębów oczyszcza się około 10 razy. W ramach tej metody dziąsła są masowane boczną częścią włosia szczoteczki. Właściwe korzystanie z niej wymaga jednak dużej wprawy.

 

Bassa

Ta metoda polega na wykonywaniu poziomych ruchów, dzięki którym możliwe będzie oczyszczenie kieszeni dziąsłowych. Wykonuje się po około 30 ruchów wibrujących na daną powierzchnię zębów szczoteczką przyłożoną pod kątem 45°, wierzchołkami włosia do korony zębów. Zastosowane w okolicy szyjek zębowych ruchy wibrujące muszą być delikatne. 

 

Metody klasyczne czyszczenia

Metoda pozioma

Stosując tę metodę, wykonuje się na powierzchni zęba ruchy „tył-przód", ewentualnie w połączeniu z niewielkimi ruchami obrotowymi. Służy do oczyszczania powierzchni żującej zębów.

Metoda pionowa

Ta metoda szczotkowania zębów polega na wykonywaniu ruchów wymiatających zalegające resztki pokarmowe i płytkę nazębną. Szczoteczkę należy przyłożyć pionowo do powierzchni zębów i kierować ją ku szczytowi korony zęba. Można ją stosować na zębach językowych przednich.

Wybór jednej z wyżej przedstawionych technik mycia zębów należy skonsultować ze stomatologiem, który oceni stan naszego uzębienia. Pomoże on także dobrać metodę szczotkowania do naszych zdolności manualnych. Dentystę można także poprosić o instruktaż właściwego korzystania z wybranego sposobu. Pamiętaj, że nie bez znaczenia pozostaje także sam dobór szczoteczki do zębów o odpowiednio miękkim włosiu oraz pasty do zębów dostosowanej do twoich potrzeb.

Google+