Kółko teatralne – dobry pomysł na pozalekcyjne hobby?

Kółko teatralne – dobry pomysł na pozalekcyjne hobby?

Zastanawiasz się, czy koło teatralne to dobry sposób na spędzanie czasu po lekcjach? A może będzie nudno i lepiej rozejrzeć się za innym zajęciem?

Sekcje i koła teatralne działają w każdej szkole i w większości domów kultury. Nie ma chyba placówki, w której brakowałoby polonisty lub bibliotekarza z zacięciem aktorskim, gotowego zostawać po godzinach i tworzyć z uczniami piękne spektakle. Bo kółko teatralne to nie tylko nudne przedstawienia i odklepywanie wierszy z okazji świąt. To także możliwość głębszego zapoznania się ze sztuką, metoda na nawiązywanie przyjaźni i poszukiwanie swojej pasji.

 

Szkolny teatr – pomaga nabrać pewności siebie

Aktorstwo to tylko pozornie zawód dla osób pewnych siebie, potrafiących wybić się z tłumu. Wiele znanych gwiazd często podkreśla, że jako młodzi ludzie byli raczej nieśmiali i nie lubili się wyróżniać. Dopiero aktorstwo pozwoliło im na przezwyciężenie wewnętrznych barier. Choć w Twoim przypadku jeszcze trochę za wcześnie na wybór zawodu, pomyśl, co może dać Ci występowanie na scenie, nawet jeśli jest nią szkolna świetlica lub sala gimnastyczna. Nie szkodzi, jeśli nie masz zamiaru zostać w przyszłości aktorem. Zajęcia z kółka teatralnego pomagają chociażby przezwyciężać tremę, która często towarzyszy nam na lekcjach podczas odpowiedzi i integracji z grupą. Dają też szansę na lepsze poznanie możliwości swojego ciała i pomagają go kontrolować w komunikacji niewerbalnej. Z oczywistych spraw warto wziąć pod uwagę, że na zajęciach teatralnych ćwiczymy pamięć, ale też swobodę wypowiedzi i poprawną dykcję. To wszystko umiejętności, których potrzebujesz tu i teraz, by sprawnie funkcjonować w grupie rówieśników i odnosić lepsze wyniki w nauce.

 

Co poza tym może Ci dać dołączenie do kółka teatralnego?

Koła teatralne są przeznaczone dla wszystkich uczniów, niezależnie od profilu. Najczęściej tworzą je humaniści, ale ścisłowcy mają do nich taki sam dostęp (w końcu kto powiedział, że matematyk czy chemik mają nie interesować się sztuką?). Koła teatralne zrzeszają uczniów z różnych klas i grup wiekowych, ale o podobnym hobby. To wręcz idealne miejsca na poznanie nowych, fascynujących ludzi.


 

Google+