Jak wybrać dobry plecak młodzieżowy? Praktyczny poradnik

Jak wybrać dobry plecak młodzieżowy? Praktyczny poradnik

Choć z pozoru wybór plecaka młodzieżowego jest sprawą banalnie prostą, w istocie przedstawia nie lada trudność. Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka? Jakimi kryteriami się kierować? O tym poniżej.

Wybór ma znaczenie

O komforcie i satysfakcji płynącej z użytkowania plecaka przesądza wiele czynników, które należy przy wyborze konkretnego modelu uwzględnić, jeśli zakup ma być udany. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad przeznaczeniem plecaka młodzieżowego. Jest to pierwszorzędne kryterium. Plecak odpowiedni dla gimnazjalisty, noszącego codziennie do szkoły książki i zeszyty, będzie zbyt pojemny dla studenta, zabierającego ze sobą na uczelnię notatnik, telefon tudzież notebooka. Plecak przeznaczony do użytku codziennego będzie się różnił od plecaka powstałego z myślą o wycieczkowiczach czy osobach, które chodzą na basen bądź uprawiają sport. Im dokładniej sprecyzujemy przyszłe zastosowania plecaka, tym wybór okaże się bardziej trafiony.

 

Określ gabaryty i parametry

Wielkość plecaka to drugi szczegół, który należy wziąć pod rozwagę. Plecak powinien być dostosowany do wieku, wzrostu oraz indywidualnych upodobań jego użytkownika. Tylko plecak odpowiadający w zupełności zamierzonemu zastosowaniu oraz preferencjom nabywcy zapewni optymalny komfort użytkowania. Należy też pamiętać o tym, że plecak powinien być bezpieczny dla zdrowia, co oznacza, iż spełniać musi określone warunki. Najlepiej będzie więc udać się na zakupy do sklepu mającego w swoim asortymencie plecaki wyspecjalizowanego producenta, posiadającego atesty zdrowotne i atesty bezpieczeństwa.

Co decyduje o ergonomiczności plecaka? Przede wszystkim usztywniany tył o odpowiednim wyprofilowaniu. Poza tym: wentylacja oraz specjalny system chroniący kręgosłup. Dzięki tym istotnym udogodnieniom można zapobiec wadom postawy i przeciążeniu kręgosłupa. Dodatkowym atutem plecaka młodzieżowego są regulowane szelki, jak również niewielka waga.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ze zrozumiałych względów młodzież szkolna jest bardziej narażona na wypadki drogowe niż osoby dorosłe. Dlatego też plecak młodzieżowy powinien mieć odblaski, które zapewniają widoczność pieszego z dość dużej odległości i dzięki temu mogą zapobiec ewentualnemu wypadkowi. Taki z pozoru mało znaczący szczegół może pewnego dnia ocalić nawet komuś życie. Dlatego przy wyborze plecaka młodzieżowego warto go uwzględnić.

 

Postaw na funkcjonalność

Dobre plecaki młodzieżowe to plecaki o dużym stopniu funkcjonalności; mówiąc językiem młodzieżowym: plecaki praktyczne. Po szczegółach wykończenia można się zorientować, czy upatrzony plecak będzie wygodny w użytkowaniu. Najważniejsze jest rozmieszczenie poszczególnych komór, kieszonek i przegród. Od liczby i pojemności komór zależy zadowolenie użytkownika. Czy przedmioty, które mają się znaleźć w plecaku, pomieszczą się w nich? I czy uda się zachować należyty porządek? Dodatkowa kieszeń na laptopa, smartfona czy klucze może okazać się znacznie ważniejsza od innych elementów, na które zwracamy uwagę podczas zakupów, i przesądzić o wyborze tego, a nie innego modelu. Im zatem bardziej funkcjonalny plecak, tym większy komfort użytkowania. Przyjrzyjcie się zatem dokładnie plecakowi, zanim dokonacie zakupu, by nie przeoczyć tak istotnych elementów jak chociażby dobry uchwyt czy kieszeń na butelkę lub tzw. śniadaniówka.

 

Idealny wygląd

Choć omówione wyżej parametry powinny być kluczowymi kryteriami przy wyborze plecaka młodzieżowego, nie zapominajcie o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie, którym jest... wygląd plecaka. Jako wzrokowcy zwracamy ogromną uwagę na design plecaka, dlatego ten element jest równie ważny, co pozostałe atrybuty. Poza doskonałymi parametrami praktycznymi plecak powinien również cieszyć oko. Wszak jak cię widzą, tak cię piszą. Wygląd plecaka daje okazję do snucia domysłów na temat gustu i preferencji jego posiadacza. To swego rodzaju wizytówka, która go określa. Im bardziej plecak jest atrakcyjny wizualnie, tym większą radość daje noszenie go. Walory estetyczne w połączeniu z różnymi praktycznymi udogodnieniami z całą pewnością przyczynią się do satysfakcji z zakupu.

Google+