Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?

Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?

Proces uczenia się może przebiegać szybko, sprawnie i skutecznie, ale może też nie przynieść spodziewanych rezultatów. Mamy wtedy do czynienia z klasyczną szkolną sytuacją, kiedy uczeń powtarza: „ale ja się uczyłem”, a nauczyciel kwituje: „jednak niczego się nie nauczyłeś”.

Człowiek stanowi całość psychofizyczną, dlatego też proces uczenia - mimo że należy do sfery psychicznej - jest uwarunkowany także czynnikami natury fizycznej. Odpowiednia ilość snu, właściwa dieta, wystarczająca porcja wypoczynku mają decydujący wpływ na procesy psychiczne, zdolność koncentracji i zapamiętywania, umiejętność kojarzenia i rozumienia. Tak więc zanim zasiądziesz do intensywnej nauki, zadbaj przedtem o potrzeby własnego organizmu. W trakcie uczenia się również nie należy zapominać o przerwach i odpoczynku - jeśli prawie zasypiasz nad książką, lepiej uciąć sobie 15-minutową drzemkę niż siedzieć nieefektywnie, próbując przełamać zmęczenie.

Jeśli chodzi o technikę szybkiego i skutecznego uczenia, jej podstawą jest zaangażowanie obydwu półkul mózgowych, co oznacza połączenie tego co napisane, nieruchome i racjonalne z tym, co ma charakter wyobrażeniowy, ruchomy i skojarzeniowy. Specjaliści określają to jako tworzenie map myśli: pewnych schematów wyobrażeniowych, które ułatwiają zapamiętywanie. Mogą to być zwykłe skojarzenia konkretnych wiadomości z kolorami, jakich użyło się do robienia notatek, z zabawną sytuacją, gestem, obrazem. Ludzki mózg, działający trochę jak komputer, jest przyzwyczajony do łączenia informacji, analizowania i rozwiązywania problemów, nie zaś do biernego odtwarzania treści. Dlatego lepiej utrwalimy określony materiał, kiedy go na wiele sposobów przetworzymy – będziemy analizować, stawiać pytania, budować hipotezy, interpretować, porównywać, szukać powiązań z innymi zagadnieniami.

Google+