Jak radzić sobie z nieśmiałością?

Jak radzić sobie z nieśmiałością?

Nieśmiałość jest cechą charakteru, która znacznie utrudnia nam życie. Jak sobie z nią radzić?

Nieśmiałość jest ściśle związana z obecnością innych ludzi. Nie ma chyba człowieka, który byłby nieśmiały w samotności. Jeśli nie jesteśmy wystawieni na widok publiczny, nie doświadczamy paraliżującego lęku przed ośmieszeniem. Kontakt z drugim człowiekiem wytwarza w organizmie zwiększone napięcie, niezależnie od tego, czy jest się osobą nieśmiałą, czy nie. To napięcie u ludzi niemających problemów z nieśmiałością ma charakter stymulujący, pobudza do działania. Natomiast u osób nieśmiałych najczęściej bywa paraliżujące. Możemy być uzdolnionym gitarzystą, urodzonym tancerzem albo wybitnym sportowcem, ale jeśli nie potrafimy zademonstrować swoich umiejętności w bezpośredniej styczności z innymi ludźmi, nasz potencjał pozostaje niewyzyskany. Tak właśnie można zdefiniować nieśmiałość: jako niewyzyskany potencjał.

 

Skąd się bierze nieśmiałość?

Nieśmiałość jest cechą, którą częściowo dziedziczymy w genach, a częściowo ją w sobie wykształcamy na drodze kolejnych wyborów. Ważne jest zdanie sobie sprawy z tego drugiego aspektu nieśmiałości. Ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z czegoś z powodu obaw związanych z ewentualnym ośmieszeniem lub skompromitowaniem się? Każda taka rezygnacja nie pozostaje bez wpływu na Twoją osobowość. Ta ostatnia z pewnego punktu widzenia jest właśnie sumą wszystkich wyborów, które do tej pory podjąłeś lub podjęłaś. Jeśli np. nauczyciel zadaje na lekcji pytanie, a Ty znasz odpowiedź, ale wolisz się nie odzywać, to następnym razem, gdy sytuacja się powtórzy, trudniej Ci będzie przełamać opór i podnieść rękę. Co więcej, zahamowania dotyczące aktywności na lekcji mogą się łatwo przenieść na inne sfery życia. Możesz mieć później problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, zabieraniem głosu w miejscach publicznych, obroną swojego stanowiska w dyskusji itd. Dlatego warto sobie uświadomić, że każde kolejne zaniechanie wzmacnia Twoją nieśmiałość i czyni ją mniej podatną na zmiany.

 

Jak pokonać nieśmiałość?

Pierwszym krokiem na drodze do uporania się z problemem nieśmiałości jest zdanie sobie sprawy z jej uwarunkowań. Osoby nieśmiałe przywiązują zbyt dużą wagę do opinii innych ludzi, są mocno zaabsorbowane tym, jak postrzega je otoczenie. Zamiast myślenia zorientowanego na to, jak wypadamy w oczach innych, warto skupić się raczej na tym, co mówi rozmówca, co można by zrobić, aby posunąć naprzód rozwój swojej osobowości, co w danej sytuacji będzie najbardziej słuszne. Nie należy też unikać sytuacji, które wzbudzają w nas lęk. Metodą małych kroków można daleko zajść, jeśli tylko będziemy konsekwentni i nie zniechęcimy się początkowymi trudnościami.

 

Google+