Jak pielęgnować suchą skórę?

Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha cera wymaga specjalnej pielęgnacji, a także używania odpowiednich kosmetyków. W poniższym artykule podpowiadamy, czego należy unikać, by nie podrażniać skóry, i jakie preparaty stosować.

Suchą skórę bardzo łatwo rozpoznać: jest matowa, szorstka, a po myciu napina się i ściąga. Dzieje się tak dlatego, że skóra tego typu wytwarza mniej sebum, co z kolei pociąga za sobą mniejszą ilość lipidów odpowiedzialnych za poziom nawilżenia. Cera staje się sucha na skutek niewłaściwej pielęgnacji, przyjmowania leków, zaburzeń hormonalnych (występujących np. w czasie ciąży) oraz naturalnych procesów starzenia. Czasem – choć są to stosunkowo rzadkie przypadki – w grę wchodzą czynniki genetyczne.

 

Kosmetyki do cery suchej

Cera sucha wymaga używania odpowiednich kosmetyków o działaniu intensywnie nawilżającym i natłuszczającym. Chodzi o to, by wyrównać poziom wilgotności skóry i dostarczyć jej cennych lipidów, przeciwdziałających nadmiernej utracie wilgoci. Zaopatrz się więc w krem nawilżający z filtrem UV, który zabezpieczy Twoją cerę przed ujemnym wpływem promieni słonecznych. Niezbędny będzie też krem na noc, który natłuści, odżywi i zregeneruje wysuszoną skórę. Najbardziej skuteczne są kremy zawierające w składzie oleje roślinne, ceramidy oraz mocznik.

Staraj się unikać kosmetyków zawierających alkohol, który podrażnia i wysusza skórę. Sięgaj po preparaty specjalnie dedykowane osobom z cerą suchą: mleczka, emulsje oraz toniki. Przydatne mogą się też okazać płyny micelarne. Co do peelingu, nie należy z nim przesadzać, podobnie jak ze zbyt częstym oczyszczaniem. Raz w tygodniu można wykonać peeling enzymatyczny.

 

Olej lniany – sposób na suchą skórę

Jeśli Twoja skóra jest nie tylko szorstka, matowa i ściągnięta, ale też swędzi i łuszczy się – smaruj ją olejem lnianym, który natłuszcza, wygładza i czyni skórę przyjemną w dotyku. Olej lniany można ponadto służyć jako naturalny płyn do kąpieli, a także dodatek do mydła lub żelu pod prysznic.

 

Czego nie robić?

Osoby z cerą suchą nie powinny:

  • stosować peelingów, które mechanicznie złuszczają naskórek;
  • myć twarzy wodą z dużą zawartością chloru;
  • używać mydła do mycia twarzy;
  • trzeć twarzy przy wycieraniu się ręcznikiem (bezpieczniej jest przykładać po prostu ręcznik do mokrych miejsc).

 

Google+