Jak nawiązać przyjaźń w nowej szkole?

Jak nawiązać przyjaźń w nowej szkole?

Rozpoczęcie nowej szkoły wydaje się bardzo ekscytującym przeżyciem. Rodzi też wątpliwości – czy uda mi się zaprzyjaźnić z nowymi koleżankami i kolegami oraz jak bardzo mnie polubią? Akceptacja innych to bardzo ważna sprawa dla każdego młodego człowieka.

Początki zawsze są trudne

Relacje z resztą klasy bywają ważniejsze niż sama nauka. W końcu dobra atmosfera w szkole i poczucie przynależności do grupy sprzyjają uczeniu się. Nie znasz nikogo w swojej nowej klasie i czujesz się przez to nieswojo? Powinna pomóc świadomość, że większość przeżywa dokładnie to samo, z tego samego powodu.

Najprościej przełamać się już pierwszego dnia i zagadnąć kilka osób o dosłownie cokolwiek. Możesz spytać o godzinę, upewnić się, że jesteś w odpowiedniej sali lub spróbować ustalić, gdzie znajduje się sklepik szkolny czy szatnia. Po przełamaniu pierwszych lodów, rozmowa powinna zacząć kleić się sama. Wiele poza tym jest w rękach nauczycieli i wychowawców.

Pole do rozmowy daje również wspólna droga ze szkoły do domu. Jeśli widzisz, że kompan z klasy idzie w tym samym kierunku, zaproponuj mu swoje towarzystwo. Być może już następnego dnia będzie razem docierać do szkoły.

 

Niełatwo nowym być …

Rozpoczęcie nowego etapu to jednak zupełnie inna sytuacja, niż zmiana szkoły w trakcie nauki np. ze względu na przeprowadzkę. Zmiana szkoły i miejsca zamieszkana, a także utrata stałego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami ze starej placówki – to dla każdego ucznia wielkie wyzwanie.

Dołączamy przecież do klasy, w której wszyscy dobrze się znają. Bardzo często w klasie są już grupki i paczki koleżeńskie, wyglądające na niedostępne dla innych osób. Nie oznacza to wcale, że nie warto podjąć próby nawiązania z nimi relacji.

Z pomocą na pewno przyjdą tu nauczyciele, którzy tak poprowadzą zajęcia, by reszta klasy mogła poznać nowego ucznia. Poza tym swoje kontakty można rozwinąć, dołączając do kółek pozalekcyjnych, udzielają się w szkolnym radio-węźle lub pisząc do gazetki.

 

Google+