Dolegliwości psychosomatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Dolegliwości psychosomatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli coś jest psychosomatyczne, oznacza to, że ma swoje źródło w psychice, ale objawia się w ciele. Zaburzenia psychosomatyczne dotykają nawet małych dzieci, a nastolatki mogą cierpieć na nie ze względu na stres przeżywany w szkole lub w domu.

Czy cierpisz na bóle psychosomatyczne?

Zaburzenia psychosomatyczne stwierdza się przeważnie wtedy, gdy nie można znaleźć medycznej przyczyny doskwierających nam dolegliwości. Przykładowo, charakter psychosomatyczny mogą mieć choroby skóry, problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, choroby układu oddechowego. Podłoże psychosomatyczne może mieć astma, atopowe zapalenie skóry czy wrzody żołądka.

Wiadomo, że zaburzenia psychosomatyczne mają ścisły związek z długotrwałym stresem. Lekarze uważają, że słabe lub nadwyrężone narządy mogą dawać objawy chorób fizjologicznych, gdy pacjent od dłuższego czasu przeżywa silny stres. Ale bóle somatyzacyjne często zmieniają swoją lokalizację i charakter. Dlatego raz boli nas brzuch, a po pewnym czasie mamy problemy z cerą. Młodzież narzeka najczęściej na nieokreślonej przyczyny bóle brzucha i głowy, osłabienie, drętwienie mięśni, duszności, nudności, kołatanie serca, uporczywy kaszel, bóle stawów, utratę apetytu, zawroty głowy czy ucisk w klatce piersiowej, a ostatnio coraz częściej na świąd skóry i wypryski.

 

Stres w domu i w szkole

Najbardziej stresujące wydają się problemy w szkole i w domu. Problemy w relacjach z rodzicami, kłopoty w szkole, nienajlepszy kontakt z rówieśnikami. To wyzwala w nas długotrwały i uporczywy stres. Często silny do tego stopnia, że nie mamy ochoty iść do szkoły lub przeciwnie – wracać ze szkoły do domu. Dodatkowo okres dojrzewania sprzyja gwałtownym emocjom i konfliktom.

 

Jak rozpoznać zaburzenia psychosomatyczne?

Jeżeli lekarz nie potrafi wykryć przyczyny naszych dolegliwości lub nie działają na nie standardowe lekarstwa, możemy mieć do czynienia z opisywanymi zaburzeniami. W razie wątpliwości, warto udać się na konsultację do psychologa szkolnego. Dolegliwości psychosomatyczne to nie powód do wstydu. Prawdopodobnie znikną, kiedy uda nam się uporać ze stresem i emocjami.

 

Google+